Interwencja w sprawie szklanych wiat przystanków kolejowych

Interwencja w sprawie szklanych wiat przystanków kolejowych

W sobotę 7 kwietnia 2018 roku na przystanku kolejowym Trzcińsko para trznadli uderzyła w wewnętrzną powierzchnią szklanej wiaty zamontowanej na peronie PKP. Niestety ptaki nie przeżyły kolizji. Świadkiem tego zdarzenia był Pan Dariusz Kotowicz, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, który jak sam stwierdził: „nie mógł nie zareagować”. Napisał w tej sprawie list do Inspektora ds. Ochrony Środowiska Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu PKP PLK SA (linia kolejowa Szklarska Poręba-Jelenia Góra-Wrocław) i poinformował o całym zdarzeniu. Odpowiedź była szybka i pozytywna.

Czekamy na zabezpieczenie nie tylko tej konkretnej wiaty, ale wszystkich wiat przystanków kolejowych w rejonie dyrekcji Polskich Linii Kolejowych w Wałbrzychu. Planowane jest naklejenie pionowych pasów o szerokości 2 cm w odległości nie większej niż 10 cm (białe lub szare), nie zakłócających ustalonych barw przystanków Spółki PKP PLK S.A.

Przygotowaną przez „Szklane Pułapki”, przykładową wizualizację odpowiednio zabezpieczonych szyb przystanków można zobaczyć tutaj: Zabezpieczenie szklanych wiat przystanków lub w zakładce „My o Ptakach”.

Panu Dariuszowi i Panu Inspektorowi ds. Ochrony Środowiska Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu PKP PLK SA składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie w kwestii zabezpieczenia szklanych wiat przystanków kolejowych. 

Oby więcej takich działań i interwencji.

Pozdrawiam,

Ewa

„Szklane Pułapki”

 

Ofiary kolizji z szybą przystanku (fot. D. Kotowicz)

Zdjęcie na stronie głównej przedstawiające ślad po kolizji ptaków z szybą przystanku zostało również wykonane przez p. Dariusza Kotowicza.

 

 

%d bloggers like this: