Kamień Pawilon Edukacyjny staje się miejscem przyjaznym ptakom

Kamień Pawilon Edukacyjny staje się miejscem przyjaznym ptakom

Kamień. Pawilon Edukacyjny w Dzielnica Wisła uwrażliwia na problem kolizji ptaków ze szkłem ?
Od tygodnia kropki na szybach Pawilonu mówią wszystkim odwiedzającym, że kolizjom ptaków można zapobiegać. To najwyższa forma edukacji, kiedy zabezpieczamy szyby nie dlatego, że widzieliśmy ofiary, lecz po to, by pokazać, że nie chcemy ich widzieć. Szyby Kamienia nie zostałyby oznakowane, gdyby nie otwartość jego Twórców z eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec, Urszuli Forczek-Brataniec i Marcina Bratańca, a także Gospodarza – Zarząd Zieleni Warszawy Dla nas to bezcenne, bo w naszej pracy taka otwartość nie jest codziennością. Kamień staje się teraz przykładem architektury troskliwej, takiej, która bierze odpowiedzialność za przestrzeń, w której istnieje i za wszystkich jej uczestników, ludzkich i nieludzkich.
? Inspiracją dla architektury pawilonu stał się kamyk znaleziony przez projektantów gdzieś na Golędzinowie. Teraz Kamień może służyć za inspirację dla prac innych architektów.
? Oznakowanie obiektu wpisuje się również w cel unijnego projektu LIFE+ Wisła Warszawska, którym jest czynna ochrona ptaków Doliny Środkowej Wisły, i w ramach którego Kamień został zbudowany.
☯️ Kamień to przykład architektury dyskretnej, która nie dominuje nad krajobrazem, nie „przeszkadza”. Zagospodarowanie przyległej łąki odtwarza kształty rysowane przez nurt Wisły, ławic brzegowych i wysepek. Dlatego pawilon szybko wrósł w pejzaż i w naszą wyobraźnię. Zupełnie jakby był tam zawsze. Kochamy to miejsce również za ludzi. Za to, że uczą nas natury i zamiłowania do jej piękna, wyczulają na rozmaite niuanse.
Kamień doceniają też jurorzy prestiżowych konkursów. Realizacja otrzymała ? Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityka za rok 2020, ? VII Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznej” ? wyróżnienie specjalne w DEAwards ? trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie [d]arc Awards 2021 w kategorii „miejsca”. ? II nagrodę w konkursie Towarzystwo Urbanistów Polskich na najlepszą przestrzeń publiczną, w kategorii „rewitalizowana przestrzeń publiczna”? Kamień otrzymał też nominację do nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Gratulujemy!
Bardzo dziękujemy za współpracę!

 

%d bloggers like this: