Włączyć ciemność!

Włączyć ciemność!

Światło ma istotne znaczenie dla przetrwania większości gatunków zwierząt i roślin. Jest kluczowe dla widzenia, orientacji, procesów fizjologicznych, adaptacji do zmian dziennych i sezonowych. Roślinom i organizmom posiadającym chlorofil umożliwia przeprowadzanie procesu fotosyntezy. I chociaż światło to życie, potrafi także zabijać.
Sztuczne nocne światło (z ang. artificial light at night, w skrócie: ALAN) jest jedną z kluczowych zmian antropogenicznych. Zakłócenie naturalnego cyklu dzień-noc ma znaczący wpływ na biologię i ekologię organizmów. Niektóre z katastrofalnych skutków oddziaływania światła na taksony są dobrze udokumentowane, np. śmierć ptaków wędrownych w pobliżu wysokich, oświetlonych konstrukcji, śmierć żółwi morskich zdezorientowanych przez sztuczne iluminacje na rodzimych plażach, śmierć miliardów owadów wabionych przez lampy uliczne itp.
ALAN ma również negatywny wpływ na ludzi, o czym coraz częściej alarmują lekarze. Przyczynia się do chorób serca, depresji, otyłości czy nowotworów. Około 99% mieszkańców Europy i USA oraz 83% całej populacji ludzkiej doświadcza zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Z tego powodu jedna trzecia ludzkości nie widzi Drogi Mlecznej na nocnym niebie.
Fundacja Szklane Pułapki we współpracy z Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Wrocławski (Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX podjęła próbę zgłębienia i podsumowania problemu zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Efekt tej współpracy to książka, która za jakiś czas będzie dostępna dla wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką.
Obecnie potrzebujemy wzbogacić naszą publikację zdjęciami przedstawiającymi zwierzęta „uwiezione/uchwycone” w sztucznym nocnym oświetleniu. Jeśli jesteście w stanie nam pomóc i nieodpłatnie przekazać na potrzeby książki swoje zdjęcia, prosimy pisać na adres: szklanepulapki@gmail.com
Ta książka to dobra i potrzebna rzecz, efekt wielomiesięcznej, owocnej i życzliwej współpracy wielu osób. Zachęcamy już dzisiaj do śledzenia naszej strony, na której ukaże się informacja o terminie wydania książki.
Dziękujemy,
Autorzy
projekt okładki: Darek Czernek
zdjęcie wyróżniające post: Ryan Hutton (unsplash)
%d bloggers like this: