Fundacja Szklane Pułapki

Częste pytania

1. Ptak po kolizji z szybą. Co zrobić? Jak pomóc?
Wkładamy ptaka do bezpiecznego pojemnika z dostępem do świeżego powietrza np. kartonu, którego dno możemy wyścielić np. papierowym ręcznikiem, aby ptak się nie ślizgał. Postępujemy według zasady 3xC: cicho, ciemno, ciepło (dzięki temu poszkodowany ptak poczuje się bezpiecznie). Ważne jest, aby się nie wychłodził, a w upalne dni należy go chronić przed przegrzaniem.
Więcej informacji znajdziecie w naszym kompendium

2. Ile kropek? Czyli jaką liczbę pasków potrzebuję, żeby zabezpieczyć swoje okno?
Zależy to od wymiarów okna/szyby. Średnio przyjmujemy, że na oklejenie 1 mkw szyby potrzebujemy około 6 pasków. Jeśli potrzebujecie pomocy w wyliczeniu liczby pasków – napiszcie do nas. Zawsze pomagamy.Fundacja Szklane Pułapki przygotowała przyjemne (chociaż matematyczne) wzory pomagające wyliczyć liczbę pasków niezbędnych do zabezpieczenia naszych okien:
Wzory znajdują się: TUTAJ
a instrukcję montażu taśm można pobrać: TUTAJ
Film instruktażowy: TUTAJ

3. Jak gęsto naklejamy paski?

Paski naklejamy co 10 cm (jest to maksymalny odstęp). Podany odstęp dotyczy również widocznych elementów okna, tj. framug, łączeń itp.
4. Jak działają nasze naklejki?
Nasze naklejki są skuteczne w ochronie ptaków przed kolizjami, ponieważ są naklejane na szyby zgodnie z „regułą dłoni”:
▶ pionowe linie lub inne wzory: ich szerokość minimalna wynosić powinna 5 mm przy odstępie nie większym niż 10 cm;
▶ poziome linie lub inne wzory: ich szerokość minimalna powinna wynosić 3 mm w odstępie maksymalnym 3 cm lub wzory o szerokości minimalnej 5 mm w maksymalnym odstępie 5 cm.
5. Czy kropki muszą być białe?
Badania dowodzą, że najskuteczniejsze w ochronie ptaków są kontrastowe/dobrze widoczne wzory. Dlatego rekomendujemy białe, żółte czy czerwone kropki/wzory na szybach.
6. Z której strony naklejamy kropki?
Naklejki, aby mogły spełniać swoje zadanie powinny być naklejane po zewnętrznej stronie szyby, czyli od strony tzw. „problemu”. Wówczas naklejki niwelują nie tylko transparentność szyby, ale radzą sobie również z jej refleksyjnością.
7. Czy zajmujecie się również oklejaniem szyb?
Tak, wyceny naszej usługi dokonujemy po zapoznaniu się z dokumentacją obiektu.
8. Czy sprzedajecie dłuższe paski?
Nie.
9. Czy naklejki są trwałe?
Wytrzymają na szybach kilka, a nawet kilkanaście lat (w zależności od warunków atmosferycznych). Zabezpieczone przez nas szyby mają kropki od 2019 roku. Ani jedna nie odpadła 😉
10. Czy mogę myć okna po naklejaniu kropek?
Tak, nasz produkt wytrzymuje mycie tradycyjna oraz ciśnieniowe.
11. Jak usunąć naklejki?
Jest to mozolna i czasochłonna praca, jednak wykonalna. Każdą kropkę należy lekko podważyć i usunąć z szyby. Pozostałość po kleju można łatwo usunąć detergentem z alkoholem.
12. Co innego zamiast kropek?
Szereg rozwiązań znajdziecie w naszym kompendium. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią (www.szklanepulapki.pl zakładka: „my o ptakach”).
13. Zamówiłam/zamówiłem kropki kilka dni temu, wciąż nie ma przesyłki.
„Wysyłka zamówienia nastąpi po wpłacie określonej kwoty na konto Fundacji. Wysyłka realizowana jest średnio raz w tygodniu, po zebraniu większej liczby zamówień”. Taka informacja widnieje na naszej stronie od kilku lat. Dlatego prosimy o cierpliwość. Każde zamówienie zostanie zrealizowane.

14.Na jakie konto dokonać wpłaty?
Konto Fundacji Szklane Pułapki: 50 1140 2004 0000 3402 7862 7208