Jakich urazów doznają ptaki w wyniku kolizji z szybami?

Jakich urazów doznają ptaki w wyniku kolizji z szybami?

Badania naukowe wskazują, że ptaki po uderzeniu w szybę giną głównie na skutek pęknięcia naczyń krwionośnych i uszkodzenia mózgu.

W minionym tygodniu rozpoczęliśmy własne badania nad urazami ptaków po kolizjach z szybami. Osobą koordynującą badania awiopatologiczne jest Kacper Kowalczyk, który współpracuje z lekarzem weterynarii Wojciechem Borawskim (zdjęcia RTG) oraz studentką weterynarii Wiktorią Wierzbowską (pomoc podczas sekcji). Przebadaliśmy cztery ptaki: dwa pierwiosnki, sierpówkę oraz grzywacza (wszystkie ptaki były ofiarami kolizji z ekranami akustycznymi). Urazy jakich doznały były następujące:

Pierwiosnki: stwierdzono wgniecenia w czaszce na puszce mózgowej, które spowodowały rozległy wylew krwi do mózgu. Jeden z badanych ptaków był samcem z pełną gotowością do rozrodu. W badaniu RTG nie wykazano żadnych zmian, a wynika to z faktu, że wylewu u ptaków nie można w ten sposób zdiagnozować, a tak subtelne zmiany jak wgniecenia czaszki w standardowych projekcjach nie są zauważalne.

Sierpówka: samica w pełni sezonu rozrodczego. W jajowodzie obecne jajo bez wapiennej skorupki, ale już w osłonce pergaminowej (zdjęcie poniżej). Ptak miał pękniętą czaszkę z lewej strony puszki mózgowej. Pęknięcie spowodowało wylew. W nozdrzach były obecne ślady krwi, co może wskazywać na krwotok z górnych dróg oddechowych. Poza tym pęknięciu uległa kość kątowa.

Grzywacz : Badany ptak był samicą, w jajowodzie podobnie jak u sierpówki stwierdzono jajo. W wyniku kolizji z szybą nastąpił wylew. Poza tym doszło do złamania części szczękowej dzioba. Stwierdzono także wygięcie mostka w prawą stronę i obecność fluktuacji w mięśniu piersiowym prawym tuż przy grzebieniu mostka. Ponadto we wszystkich workach powietrznych i na grzebieniu mostka pod okostną były obecne wybroczyny.

PTAKI BYŁY W DOBREJ KONDYCJI, STAN OTŁUSZCZENIA PTAKÓW WSKAZYWAŁ NA DOBRE ODŻYWIANIE …

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzanie badań.

„Szklane Pułapki” są inicjatywą społeczną, niefinansowaną z żadnych źródeł. Tym bardziej doceniam fakt, że w projekcie pojawiło się grono osób, które charytatywnie angażują się w problematykę ptasich kolizji z szybami.

Wielkie dziękuję.

Ewa

„Szklane Pułapki”

 

Jajo sierpówki (fot. W. Wierzbowska)
%d bloggers like this: